Styrelse

AB Bostäder i Lidköping ägs till 100 % av Lidköpings kommun. Bolagets verksamhet regleras, utöver lag och bolagsordningen, av direktiv utfärdade av kommunfullmäktige eller kommunstyrelsen och fastställda av bolagsstämman.

Styrelsen i AB Bostäder utses av Lidköpings kommunfullmäktige och speglar den politiska representationen i kommunen. Styrelsen består totalt av sju ordinarie ledamöter och sju suppleanter. Utöver den politiskt tillsatta styrelsen tillsätter arbetstagarorganisationerna två ledamöter och två suppleanter.

Styrelsen för AB Bostäder i Lidköping 2019−2022

Ledamöter

Tomas Lidberg (S) ordförande
tomas.lidberg@lidkoping.se

Johan Calmestrand (M) vice ordförande
johan.calmestrand@lidkoping.se

Marita Bengtsson (S)
marita.bengtsson@lidkoping.se

Britt-Marie Gustafsson (C)
britt-marie.gustafsson@lidkoping.se

Jerry Nyberg (KD)
jerry.nyberg@lidkoping.se

Sara Gallus (L)
sara.gallus@lidkoping.se

Claës Englund (SD)
claes.englund@lidkoping.se

Ersättare

Lena Blomgren (S)
lena.blomgren@lidkoping.se

Kjell Hedvall (S)
kjell.hedvall@lidkoping.se

Henrik Arthursson (C)
henrik.arthursson@lidkoping.se

Håkan Sanderi (MP)
hakan.sanderi@lidkoping.se

Anna Wallgren (M)
anna.wallgren@lidkoping.se

Eva Lager (L)
eva.lager@lidkoping.se

Youssef Hannoun (SD)
youssef.hannoun@lidkoping.se

Personalrepresentanter

Björn Nordström, Fastighetsanställdas Förbund
bjorn.nordstrom@lidkoping.se

Stefan Lenntun, Unionen
stefan.lenntun@lidkoping.se

Sidan uppdaterad 2019-09-19

Tillbaka till toppen av sidan